Wniosek o emeryturę. ZUS nie wypłaci jej bez odpowiedniego zgłoszenia

Świadczenie emerytalne w Polsce przysługuje kobietom i mężczyznom, po osiągnięciu wieku emerytalnego oraz uzyskaniu odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego. Emerytura nie jest przyznawana jednak "z automatu". Aby ją uzyskać, każdy senior musi złożyć do ZUS odpowiedni wniosek. Jak to zrobić? Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę?

Jak złożyć wniosek o emeryturę?

W celu uzyskania świadczenia emerytalnego każdy senior musi złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek o emeryturę na formularzu EMP. Wniosek można złożyć osobiście w ZUS-ie, drogą pocztową, elektronicznie przez profil PUE ZUS lub za pośrednictwem pracodawcy.

Na formularzu EMP należy natomiast uzupełnić m.in. dane wnioskodawcy, w tym dane osobowe, PESEL, datę urodzenia, adres zamieszkania, zameldowania i do korespondencji. Ponadto we wniosku należy wskazać, na jakich zasadach ma zostać obliczona emerytura oraz czy wnioskodawca aktualnie ubiega się o jakieś świadczenie lub, czy jakieś świadczenie obecnie już uzyskuje.

Reklama

We wniosku należy również podać informacje, czy wnioskodawca po przyznaniu emerytury planuje dalej osiągać przychody z pracy, czy całkowicie rezygnuje z aktywności zawodowej. Na samym końcu formularza EMP trzeba wskazać, czy emerytura ma być przelewana na rachunek bankowy (oraz podać jego numer), czy na adres domowy.

Jakie dokumenty będą potrzebne do wniosku o emeryturę?

Do wniosku o świadczenie emerytalne należy dołączyć formularz ERP-6, w którym znajdują się informacje dotyczące okresów składkowych i nieskładkowych. Okresy te należy potwierdzić poprzez dołączenie do wniosku m.in.:

  • zaświadczeń wydanych przez pracodawcę,
  • świadectw pracy,
  • legitymacji służbowych lub związków zawodowych,
  • zaświadczeń szkoły wyższej potwierdzające okres nauki,
  • książeczki wojskowej lub zaświadczenia Wojskowej Komendy Uzupełnień o okresie czynnej służby wojskowej,
  • pism od zakładu pracy, np. o powołaniu, zmianie angażu itd.,
  • odpisu aktu urodzenia dziecka,
  • zaświadczenia o przebytym urlopie macierzyńskim, wychowawczym.

Osoby, które ubiegają się o emeryturę wcześniejszą z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, muszą do wniosku dodatkowo dołączyć dokumenty potwierdzające ww. charakter zatrudnienia.

Kiedy złożyć wniosek o świadczenie emerytalne?

Wniosek o świadczenie emerytalne można złożyć najwcześniej na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, który w przypadku kobiet wynosi 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn 65 lat. Wówczas jeżeli senior złoży wniosek o emeryturę oraz wypowiedzenie o pracę 1 lub 2 dni przed końcem miesiąca, to otrzyma on za ten miesiąc całą pensję wraz z całą emeryturą.

Złożenie wniosku o emeryturę w odpowiednim terminie może mieć także znaczenie dla wysokości świadczenia. Według ekspertów w 2024 r. najlepszym terminem na złożenie wniosku był styczeń oraz luty. Seniorom opłaca się również złożyć wniosek o świadczenie emerytalne w lipcu, bo wówczas skorzystają oni z czerwcowej waloryzacji składek wynoszącej 12,3 proc. i jednocześnie będą mogli liczyć na wypłatę tzw. czternastki we wrześniu.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »