Powstanie najdłuższa droga ekspresowa w Polsce. Będzie mieć prawie 800 km długości

W Polsce powstanie najdłuższa droga ekspresowa. Istniejąca S8 zostanie wydłużona w kierunku granicy z Czechami oraz z Litwą - zdecydowała GDDKiA. W sumie będzie miała 786 km długości. Inwestycja będzie realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK).

Droga ekspresowa S8 ma obecnie 534 km i biegnie z Kobierzyc pod Wrocławiem do przedmieść Białegostoku. Jej konstrukcja trwa ponad 20 lat i obejmuje m.in. przebudowę tzw. gierkówki - trasy powstałej w 1976 r. Postanowiono, że docelowo S8 połączy ziemię kłodzką z Białostocczyzną i będzie najdłuższą w Polsce - od granicy z Litwą do przejścia granicznego z Czechami. 

Rozbudowa w obu kierunkach

W stronę południową S8 zostanie wydłużona o 87 km - odległość między Wrocławiem a Kłodzkiem. Trasa została podzielona przez GDDKiA na sześć odcinków, m.in. z Kobierzyc do Łagiewnik o łącznej długości 32,5 km i 14 km odcinek z Ząbkowic Śląskich do Barda. W kwietniu GDDKiA wybrała wykonawcę dla tego zadania. W przetargu wzięło udział sześciu zainteresowanych wykonawców. Wybrano ofertę konsorcjum Kobylarnia i Mirbud o wartości ponad 378 mln zł.

Reklama

Zdecydowano, że nowy odcinek będzie miał dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasami awaryjnymi. W przyszłości odcinek pomiędzy węzłami Kobierzyce i Łagiewniki Zachód będzie można rozbudować o trzeci pas ruchu. Przekazanie kierowcom trasy z Wrocławia do Kłodzka GDDKiA planuje w latach 2028-2033. W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. zapisano również realizację dalszego przebiegu S8 - od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami. 

Po przeciwległej, wschodniej stronie, S8 zostanie rozbudowana o odcinek z Białegostoku do Augustowa, a stamtąd do Suwałk, do węzła Raczki, gdzie skrzyżuje się z drogą S61. Cały odcinek będzie liczył 90 km. Inwestycja została wpisana do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) we wrześniu 2023 r. 

“Po realizacji wszystkich odcinków na południe od Wrocławia i na północ od Białegostoku S8 wydłużyłaby się do blisko 786 km stając się najdłuższą drogą szybkiego ruchu w Polsce” - informuje GDDKiA. Ekspresowa trasa będzie o ok. 36 km dłuższa od S7 “przy założeniu, że trasa od Rabki-Zdrój do Chyżnego będzie drogą ekspresową" - wyjaśnia. 

Przetnie cztery aglomeracje

Trasa łączyć będzie nie tylko przeciwległe granice - z Czechami i Litwą - ale też przetnie ważne aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką. Dlatego na początku maja GDDKiA określiła inwestycję mianem “drogi ekspresowej o kluczowych znaczeniu dla sieci drogowej w Polsce”. Przetnie też 5 województw: podlaskie, mazowieckie, łódzkie, wielkopolskie i dolnośląskie. 

Droga ekspresowa, taka jak S8, nie jest autostradą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jadąc autostradą można rozwinąć prędkość maksymalnie do 140 km na godz. Na drodze ekspresowej, dwujezdniowej, można jechać nie szybciej niż 120 km na godz. A jeśli ma tylko jeden pas, prędkość nie powinna przekraczać 100 km na godz.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: droga ekspresowa | wydłużenie | najdłuższa | Czechy | Litwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »