#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Czy premie przyznane ministrom są uzasadnione?
 
   Informacje

ZŁOTO: Ceny złota w górę, ale należy pamiętać o zagrożeniach
15.08.2017 06:00
 1.230 USD kluczowy poziom dla złota
1.230 USD kluczowy poziom dla złota / ©123RF/PICSEL
Ceny złota kontynuują wzrosty po napawających optymizmem danych o liczbie nowych etatów w sektorze pozarolniczym w USA. Inwestorzy szukają dywersyfikacji. Zagrożenie polityczne w USA nadal ważnym czynnikiem. Obecnie największym zagrożeniem dla cen złota jest odbicie kursu dolara.

Dotychczasowa reakcja notowań złota na lepsze od oczekiwań dane o liczbie nowych etatów w sektorze pozarolniczym w USA (publikacja w ubiegły piątek) była pozytywna. Dane wywołały niewielką realizację zysków, ale kluczowy poziom wsparcia - 1.247 USD/uncję - nie jest zagrożony.

 

Rynek złota wspiera chęć dywersyfikacji i zabezpieczenia się przez inwestorów przed potencjalną korektą na rynku akcji, wydarzeniami związanymi z Koreą Północną, niepewnością wokół Trumpa oraz potencjalnymi nowymi sygnałami z Fedu podczas zaplanowanej na 24-26 sierpnia corocznej konferencji w Jackson Hole.

Obecnie największym zagrożeniem dla cen złota jest odbicie kursu dolara, które może nastąpić w reakcji na potencjalne przyspieszenie inflacji w USA - dane na ten temat zostaną opublikowane w piątek.

Mimo lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy USA, rentowności obligacji w USA pozostały bez większych zmian, podczas gdy ostatnie umocnienie euro doprowadziło do lekkiego umocnienia JPY.

W ubiegłym miesiącu inwestorzy obracający złotem za pomocą produktów typu exchange-trade głównie sprzedawali ten szlachetny metal, nawet mimo nieudanej próby przebicia się poniżej 1.215 USD/uncję 7 lipca i następującego po niej silnego wzrostu.

saxobank


Źródło: SaxoBank

Tak jak zawsze, to fundusze hedingowe były największym źródłem wahań. Długa pozycja netto w futures i opcjach spadła tylko do poziomu 2,9 miliona uncji, najniższego od 18 miesięcy. Podczas dwóch tygodni zakończonych 1 sierpnia zakupiono rekordową ilość 9,4 miliona uncji.

Ogólna długa pozycja netto odpowiada 12,3 miliona uncji (123.000 lotów), wobec 17,5 miliona, czyli poziomu z momentu próby pokonania bariery oporu 1.295 USD/uncję. Jest to poziom także o 43 procent niższy niż szczyty z czerwca 2016 roku.

W krótkim okresie należy uważać na dalszą realizację zysków. Jednak może pojawić się poziom wsparcia między 1.254 USD/uncję a 1.248/uncję - ten drugi poziom to 38,2% zniesienia zwyżki od dołka z lipca.

Obecnie, musiałoby dojść do spadku poniżej 1.230 USD/uncję (61,8% i 200-dzienna średnia krocząca), aby perspektywy zmieniły się na negatywne.

saxobank


Źródło: SaxoBankSrebro nie podążyło droga złota i jest mu trudno zachęcić do siebie inwestorów szukających dywersyfikacji. Z tego powodu współczynnik złota/srebra wzrósł do 77,5 uncji srebra z uncję złota.

Pozycjonowanie funduszów hedgingowych odpowiada 23.000 lotów, co stanowi 23% rekordowych poziomów z kwietnia. Z kolei ETP zanotowały odpływ o 330 ton po osiągnięciu trzy tygodnie temu rekordowo wysokiego poziomu 21.200 ton.

saxobank


Źródło: SaxoBank

Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank(saxobank)

Więcej o: złoto Fed dolar
RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »

 


 
 
   wyślij do znajomego « powrót  drukuj  
 


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   30.03.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   02.04.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   01.05.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   03.05.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   31.05.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

  ZŁOTO: inne informacje
• Złoto urosło w rok o 12 proc. Czy 2018 będzie rokiem złota?
• Największa bańka XXI w. znów rozgrzewa portfele. Inwestorzy wymieniają bitcoiny na złoto?
• Trwa wzrostowa passa złota
• Ile warte jest wirtualne złoto?
• Odreagowanie spadkowe cen złota
• Nowe monety kolekcjonerskie: Skarby Stanisława Augusta - Zygmunt August
• Ceny złota bez większych zmian po roku z Trumpem
• Złoto oczekuje na nowego szefa Fed
• Odbicie na rynku złota może się utrzymać?
R E K L A M A