#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Jesteś za połączeniem PKN Orlen i Grupy Lotos?
 
   Informacje

UE: Czesi dostali zielone światło
12.09.2017 06:00
Czeska sieć ma 
pokrywać cały kraj
Czeska sieć ma pokrywać cały kraj / PAP
Komisja Europejska poinformowała że zatwierdziła plany Czech dotyczące utworzenia sieci stacji do ładowania i tankowania niskoemisyjnych samochodów. Nasi sąsiedzi chcą przeznaczyć na to 44,5 mln euro z państwowej kasy.To kolejna w ostatnich miesiącach taka decyzja Komisji Europejskiej, która bada, czy plany rządów nie są sprzeczne z unijnymi regułami pomocy publicznej. Co do zasady bowiem państwom UE nie wolno dopłacać do przedsięwziąć biznesowych. 

W lutym Komisja zgodziła się na niemieckie plany dotyczące rozbudowy infrastruktury do ładowania elektrycznych samochodów. Bruksela uznała wówczas, że program o wartości 300 mln euro pomoże wypełnić lukę rynkową i nie jest formą pomocy publicznej.

Z ostatniego komunikatu KE wynika, że Czesi chcą w ciągu sześciu lat wydać 44,5 mln euro na budowę publicznie dostępnych stacji ładowania i tankowania dla pojazdów korzystających z alternatywnych paliw takich jak energia elektryczna, skompresowany naturalny gaz, LNG oraz wodór.

Sieć ma pokrywać cały kraj. O wsparcie mogą starać się firmy aktywne w sektorze alternatywnych paliw. Władze w Pradze planują przeprowadzić cztery wezwania do zgłaszania ofert w tej sprawie, w ramach których wyłaniane będą firmy mające rozbudowywać stacje.

"Czeski projekt to kolejny dobry przykład tego, jak państwa członkowskie mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem. Plan będzie promował alternatywne paliwa i przyczyniał się do zmniejszenia szkodliwych emisji samochodowych, a także zachęcał konsumentów i biznes do wykorzystania zielonego transportu" - podkreśliła cytowana w komunikacie unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Działanie zaplanowane przez czeskie władze było analizowane przez Komisję zgodnie z przepisami unijnych traktatów, które pozwalają krajom członkowskim na wsparcie i rozwój określonych działalności - w tym przypadku poprawianie efektywności energetycznej i redukcji emisji CO2. KE podkreśliła, że jest to zgodne z unijnymi celami klimatyczno-energetycznymi.

Bruksela uznała, że publiczne wsparcie, jakiego chcą udzielić czeskie władze, jest odpowiednie, a pomoc jest niezbędna, aby zachęcić operatorów do zbudowania krajowej sieci ładowania i tankowania alternatywnych paliw za odpowiednią cenę.

Komisja przewiduje, że nowa infrastruktura zachęci znaczną część użytkowników dróg do poruszania się pojazdami napędzanymi alternatywnymi paliwami.

Polska również ma podobne plany co rządy w Pradze i Berlinie. W marcu rząd przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności. Zakłada on, że w 2025 r. po polskich drogach będzie jeździło 1 mln aut elektrycznych, co - wedle wyliczeń Ministerstwa Energii - stworzy popyt na 4,3 TWh energii elektrycznej rocznie.Według badania Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, brak infrastruktury ładowania to druga w kolejności bariera zakupu auta elektrycznego. Pierwszą jest cena pojazdu.

Spółka Greenway Infrastructure podała pod koniec czerwca, że do 2020 r. przy głównych polskich drogach ma stanąć 200 ładowarek do samochodów elektrycznych, wśród nich znajdą się też punkty ultraszybkiego ładowania.(PAP)

Więcej o: komisja' Czechy samochody elektryczne
RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »

 


 
 
   wyślij do znajomego « powrót  drukuj  
 


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   30.03.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   02.04.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   01.05.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   03.05.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   31.05.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

  UE: inne informacje
• Rosną szanse na wielkie inwestycje w energetyce
• Lokalne władze przeciw propozycji bezpłatnej komunikacji miejskiej
• Ważą się losy wieloletniego budżetu UE
• Polskie normy smogowe, włos sią na głowie jeży
• Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną dla polskich kopalń
• Komisja Europejska notyfikowała zapisy ustawy o rynku mocy
• Nowy budżet UE. Zasadzki dla Polski
• Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie
• Za miesiąc wyrok TSUE ws. Polski za jakość powietrza
R E K L A M A