#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Czy Polska powinna przyjmować uchodźców?
 
   Informacje

MRPIPS: Emerytura 500 plus od 2018 r.?
12.10.2017 06:00
/ ©123RF/PICSEL
Szefowa MRPiPS uczestniczyła w inauguracji roku akademickiego Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora (SHUS). Czekamy na to, aż policzymy rzeczywiste skutki przywróconego wieku emerytalnego - zapowiedziała minister Rafalska podczas wcześniejszej konferencji prasowej."To nie jest moment, w którym możemy jednoznacznie powiedzieć, czy będzie lub nie będzie wsparcia w postaci emerytury 500 plus. Czekamy na to, aż policzymy rzeczywiste skutki przywróconego wieku emerytalnego" - zapowiedziała minister Rafalska podczas wcześniejszej konferencji prasowej. 

Szefowa resortu poinformowała, że do 29 września br. w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowano 204 tys. wniosków o emeryturę. 1 października weszły w życie przepisy przywracające wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

"W piątek poszły pierwsze wypłaty. ZUS już przygotował część decyzji. Ponad 48 tys. decyzji zostało już wydanych, w tym część decyzji jest już z terminem wypłaty i pierwsze 10 proc. wyszło już w piątek, a w poniedziałek będą szły kolejne wypłaty" - zapowiedziała Rafalska.

"Prawie 44 tys. dotyczy wnioskodawców, którzy nie rozwiązali stosunków pracy, a 75 tys. to osoby, które nie pracowały i nie pobierały żadnych świadczeń. 28 tys. to osoby, które pobierały renty i ponad 29 tys. to osoby pobierające świadczenia przedemerytalne" - poinformowała minister Rafalska.

1 października br. w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad można było składać od 1 września.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska oświadczyła, że nie trwają żadne prace nad obywatelskimi emeryturami.

"W związku z opublikowanym w jednej z gazet artykułem, zawierającym nieprawdziwe informacje o trwających rzekomo pracach nad wprowadzeniem równych dla wszystkich emerytur obywatelskich, chcę podkreślić, że w odpowiedzialnym za kształtowanie szeroko rozumianego systemu emerytalnego resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej nie są prowadzone jakiekolwiek prace zmierzające do wprowadzenia opisywanych w tym artykule emerytur obywatelskich" - napisała minister w zamieszczonym na stronie resortu oświadczeniu.Przypomniała, że jej stanowisko w tej sprawie jest niezmienne. Minister Rafalska dodała, że chciałaby stanowczo podkreślić, iż nie jest również prawdą, iż system emerytalny bankrutuje. W efekcie podejmowanych przez Rząd działań porządkujących rynek pracy sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest najlepsza od wielu lat - dodaje minister.

W zamieszczonym oświadczeniu Elżbieta Rafalska napisała też, iż moment opublikowania opartego na nieprawdziwych informacjach artykułu uważa za nieprzypadkowy. Ukazuje się on w momencie, gdy setki tysięcy ubezpieczonych, którzy od 1 października będą mogli skorzystać z prawa do emerytury w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, podejmują decyzje o zakończeniu aktywności zawodowej. Straszenie przyszłych emerytów niższą, jednakową dla wszystkich kwotą emerytury, może wpływać na podejmowanie przez nich niekorzystnych finansowo indywidualnych decyzji.

IAR(PAP/IAR)

Więcej o: minister Rafalska R. 500 zł na dziecko 500 zł dla emeryta ZUS emerytura 500 plus
RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »

 


 
 
   wyślij do znajomego « powrót  drukuj  
 


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   26.06.2018 
PBT  - Pierwsze notowanie na rynku NewConnect akcji serii A2, B i C spółki Prime Bit Games S.A. pod nazwą skróconą "PBGAMES" i oznaczeniem "PBT"
   15.08.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   01.11.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   24.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   25.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

  MRPIPS: inne informacje
• Rafalska: W poniedziałek rusza akcja informacyjna dotycząca programu "Dobry start"
• Gdy spółka nie płaci należności w terminie
• Rafalska: rośnie zainteresowanie tworzeniem domów dziennego pobytu dla seniorów
• Zaliczka przy świadczeniu niepieniężnym
• Świadczenie urlopowe u małego pracodawcy
• Rząd proponuje podatek solidarnościowy oparty o trzy filary
• Kompetencje pracodawcy w zakresie składania wniosków o świadczenia z ZUS
• Jak powierzyć pracownikowi dodatkowe obowiązki?
• Zatrudnienie na etacie bez wynagrodzenia
R E K L A M A