#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Morawiecki może zmienić klimat inwestycyjny dla Polski?
 
   Informacje

ZUS: OFE przekażą do ZUS kilka miliardów złotych
12.10.2017 08:32
/ © Panthermedia
Otwarte fundusze emerytalne w IV kwartale 2017 r. przekażą do ZUS aktywa o wartości kilku miliardów złotych w związku z obniżeniem wieku emerytalnego - ocenił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Dodał, że będzie to efekt jednorazowy.

"W IV kwartale, w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, nastąpi zwiększony odpływ aktywów OFE do ZUS, sięgający kilku miliardów złotych. To efekt jednorazowy, wynikający z dostosowań" - powiedział PAP Biznes Borys.

"Później skala transferów powinna wrócić do normalnego poziomu. Widać, że fundusze się na to przygotowały" - dodał. 

ZUS podał w środę, że otwarte fundusze emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 1,323 mld zł w ramach tzw. suwaka. Jest to transfer październikowy, a przelewy są za wrzesień.

W ramach suwaka OFE przekazywały za okres styczeń-sierpień 2017 r. średnio 355 mln zł miesięcznie, czyli łącznie blisko 2.840 mln zł.

Przyjęty pod koniec sierpnia 2016 r. plan finansowy ZUS zakłada, że w tym roku OFE przekażą do ZUS 5,08 mld zł, natomiast opublikowany w sierpniu 2017 r. plan na 2018 r. zakłada transfery w wysokości 7,74 mld zł. W 2016 r. otwarte fundusze emerytalne przelały w ramach suwaka 3,513 mld zł. Składki przekazane przez ZUS do OFE od początku 2017 r. wyniosły 2,3 mld zł.

Aktywa netto OFE na koniec sierpnia wynosiły 181,7 mld zł. 1 października weszły w życie przepisy, które przywróciły wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad można było składać od 1 września. Do 29 września złożono 196,7 tys. wniosków pierwszorazowych o przejście na emeryturę, związanych z obniżeniem wieku emerytalnego - wynika z informacji ZUS.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia 2013 r. przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki zgromadzone przez ubezpieczonego w OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie.

To tzw. suwak bezpieczeństwa, który ma zapewnić bezpieczeństwo i ochronę wartości środków zgromadzonych w OFE w razie załamania rynków finansowych bezpośrednio przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W takim przypadku doszłoby do obniżenia kapitału i uzyskania niższego świadczenia.

W ramach suwaka, OFE będą stopniowo umarzały część jednostek rozrachunkowych takich osób, a na rachunek ZUS przekażą środki odpowiadające wartości tych jednostek w danym miesiącu. Po przekazaniu do ZUS całości środków i osiągnięciu wieku emerytalnego przez ubezpieczonego jego członkostwo w OFE ustanie.(PAP)

Więcej o: R. OFE ZUS emerytury i renty
RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »

 


 
 
   wyślij do znajomego « powrót  drukuj  
 


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   25.12.2017 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   26.12.2017 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   01.01.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   30.03.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   02.04.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

  ZUS: inne informacje
• Senat za ustawą znoszącą górny limit składek na ZUS od 2019 r.
• Emeryci podzieleni na biednych i bogatych
• Klub PiS za zniesieniem limitu składek na ZUS od 1 stycznia 2019 r.
• Senacka komisja za zniesieniem limitu składek na ZUS
• Rafalska: Wydano 280 tys. decyzji ws. wypłat emerytur
• 20 groszy - tyle wynosi najniższa emerytura na Dolnym Śląsku
• Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu limitu składek na ZUS
• Przez brak informacji zaniżone mogą być tysiące emerytur
• Abolicja składkowa nadchodzi
R E K L A M A