#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Jesteś za połączeniem PKN Orlen i Grupy Lotos?
 
   Informacje

ENEA (ENA): Grupa Enea nie widzi obecnie potrzeby importu węgla
12.10.2017 08:31
Firmy handlujące węglem biją na alarm
Firmy handlujące węglem biją na alarm / ©123RF/PICSEL
Grupa Enea nie widzi obecnie potrzeby importu węgla - poinformował dziennikarzy prezes Enei Mirosław Kowalik. Tymczasem firmy handlujące węglem i ich klienci narzekają na ograniczoną dostępność krajowego surowca oraz wzrost cen. Kluczowe pytanie brzmi - jakie będzie w tym i przyszłym roku wydobycie węgla w PGG?"Na razie nie widzimy potrzeby importu węgla. Mamy gwarancje z Bogdanki i umowę z PGG" - powiedział Kowalik. "Nie ma dla grupy Enea ryzyka deficytu" - dodał.  

Poinformował, że spółka rozmawia z Węglokoksem na temat potencjalnych dostaw importowanego węgla do blendowania.

"Węglokoks uruchamia taką ekspozycję, chce importować, więc rozmawiamy" - powiedział prezes Enei. Dodał, że chodziłoby o budowanie zapasów............................

Sytuacja na rynku węgla w Polsce może być dramatyczna, jeśli wydobycie w PGG okaże się znacząco mniejsze niż zakładane wcześniej 32 mln ton. Sytuacji nie uratuje import, gdyż już w tej chwili porty i koleje pracują na pełnych mocach - poinformował natomiast Michal Herman, prezes PG Silesia."Kluczowe pytanie brzmi - jakie będzie w tym i przyszłym roku wydobycie węgla w PGG - jeśli na zapowiadanym na ten rok poziomie 32 mln ton to będzie dobrze, ale pojawią się nieoficjalne sygnały, że może to być dużo mniej, nawet 26 mln ton, a wtedy sytuacja będzie dramatyczna.

Takiej luki nie uda się zasypać importem, bo już w tej chwili porty i kolej pracują na pełnym wykorzystaniu mocy" - zapowiedział Herman.

- My w Silesii pracujemy w ostatnich miesiącach na 100 proc. zdolności, wydobywamy miesięcznie 40 tys. ton węgla, a spokojnie moglibyśmy sprzedać kilka razy więcej - dodał.Poinformował, że ceny węgla stale rosną i tym roku rosły również w okresie wakacyjnym, podczas gdy w poprzednich latach wtedy spadały.

Na początku września prezes PGG Tomasz Rogala informował, że PGG do połowy października poinformuje o poziomie tegorocznego wydobycia węgla.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski informował pod koniec września, że wydobycie węgla w kopalniach PGG w okresie styczeń-sierpień wyniosło 17,62 mln ton. Według wcześniejszych planów wydobycie węgla w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej w 2017 roku miało wynieść 32,4 mln ton.(PAP)

Więcej o: widzenie górnictwo energetyka
RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »

 


 
 
   wyślij do znajomego « powrót  drukuj  
 


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   30.03.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   02.04.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   01.05.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   03.05.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   31.05.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

  ENA: inne informacje
• Informacja na temat wstępnych wyników prac związanych z testami na utratę wartości skutkujących prawdopodobnym odwróceniem w jednostkowym sprawozdaniu finansowym odpisów aktualizujących wartość udziałów Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. (raport nr 4/2018)
• Enea Operator rozbudowała strategiczną dla rozwoju strefy ekonomicznej stację elektroenergetyczną w Kostrzynie nad Odrą
• Astoria Bydgoszcz kolejny rok walczy o sukcesy z energią od Enei
• Enea przygotowuje ofertę wspierającą walkę ze smogiem
• Terminy przekazywania raportów okresowych w 2018 roku (raport nr 3/2018)
• Zawarcie umowy na zakup węgla z Polską Grupą Górniczą Sp. z o.o. (raport nr 2/2018)
• Wykaz akcjonariuszy posiadających co najmniej 5% liczby głosów na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Enea S.A. w dniu 28 grudnia 2017 roku (raport nr 1/2018)
• Treść uchwał podjętych przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Enea S.A. w dniu 28 grudnia 2017 roku (raport nr 47/2017)
• Powołanie Członka Rady Nadzorczej Enea S.A. (raport nr 46/2017)
R E K L A M A