#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Morawiecki zmieni klimat inwestycyjny dla Polski?
 
   Informacje

ENEA (ENA): Grupa Enea nie widzi obecnie potrzeby importu węgla
12.10.2017 08:31
Firmy handlujące węglem biją na alarm
Firmy handlujące węglem biją na alarm / ©123RF/PICSEL
Grupa Enea nie widzi obecnie potrzeby importu węgla - poinformował dziennikarzy prezes Enei Mirosław Kowalik. Tymczasem firmy handlujące węglem i ich klienci narzekają na ograniczoną dostępność krajowego surowca oraz wzrost cen. Kluczowe pytanie brzmi - jakie będzie w tym i przyszłym roku wydobycie węgla w PGG?"Na razie nie widzimy potrzeby importu węgla. Mamy gwarancje z Bogdanki i umowę z PGG" - powiedział Kowalik. "Nie ma dla grupy Enea ryzyka deficytu" - dodał.  

Poinformował, że spółka rozmawia z Węglokoksem na temat potencjalnych dostaw importowanego węgla do blendowania.

"Węglokoks uruchamia taką ekspozycję, chce importować, więc rozmawiamy" - powiedział prezes Enei. Dodał, że chodziłoby o budowanie zapasów............................

Sytuacja na rynku węgla w Polsce może być dramatyczna, jeśli wydobycie w PGG okaże się znacząco mniejsze niż zakładane wcześniej 32 mln ton. Sytuacji nie uratuje import, gdyż już w tej chwili porty i koleje pracują na pełnych mocach - poinformował natomiast Michal Herman, prezes PG Silesia."Kluczowe pytanie brzmi - jakie będzie w tym i przyszłym roku wydobycie węgla w PGG - jeśli na zapowiadanym na ten rok poziomie 32 mln ton to będzie dobrze, ale pojawią się nieoficjalne sygnały, że może to być dużo mniej, nawet 26 mln ton, a wtedy sytuacja będzie dramatyczna.

Takiej luki nie uda się zasypać importem, bo już w tej chwili porty i kolej pracują na pełnym wykorzystaniu mocy" - zapowiedział Herman.

- My w Silesii pracujemy w ostatnich miesiącach na 100 proc. zdolności, wydobywamy miesięcznie 40 tys. ton węgla, a spokojnie moglibyśmy sprzedać kilka razy więcej - dodał.Poinformował, że ceny węgla stale rosną i tym roku rosły również w okresie wakacyjnym, podczas gdy w poprzednich latach wtedy spadały.

Na początku września prezes PGG Tomasz Rogala informował, że PGG do połowy października poinformuje o poziomie tegorocznego wydobycia węgla.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski informował pod koniec września, że wydobycie węgla w kopalniach PGG w okresie styczeń-sierpień wyniosło 17,62 mln ton. Według wcześniejszych planów wydobycie węgla w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej w 2017 roku miało wynieść 32,4 mln ton.(PAP)

Więcej o: widzenie górnictwo energetyka
RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »

 


 
 
   wyślij do znajomego « powrót  drukuj  
 


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   25.12.2017 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   26.12.2017 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   01.01.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   30.03.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   02.04.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

  ENA: inne informacje
• Informacja w sprawie neutralnego wpływu odwrócenia odpisu z tytułu utraty wartości aktywów trwałych przez spółkę zależną LW ?Bogdanka? S.A. (raport nr 41/2017)
• Wniosek akcjonariusza o umieszczenie dodatkowego punktu w porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia zwołanego na dzień 28 grudnia 2017 r. (raport nr 40/2017)
• Projekty uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Enea S.A. zwołanego na dzień 28 grudnia 2017 roku (raport nr 39/2017)
• Zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Enea S.A. na dzień 28 grudnia 2017 roku (raport nr 38/2017)
• ENEA S.A. Skonsolidowany raport kwartalny QSr f kwartał 3/2017
• Informacja w sprawie wstępnych wyników finansowych za okres I - III kwartał 2017 roku (raport nr 37/2017)
• Enea Operator usunęła już wszystkie awarie na liniach średniego napięcia
• Grupa Enea nie widzi obecnie potrzeby importu węgla
• Uzupełnienie informacji nt. osoby powołanej na stanowisko Członka Zarządu ds. Korporacyjnych Enea S.A. (raport nr 36/2017)
R E K L A M A