#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Czy Polska powinna przyjmować uchodźców?
 
   Informacje

PROGNOZY: Czy Fitch pójdzie śladem S&P?
08.06.2018 09:29
Co z naszym ratingiem?
Co z naszym ratingiem? / AFP
Agencja ratingowa Fitch może dziś zaktualizować ocenę kredytową polskiego rządu. Zdaniem analityków banku PKO BP, chociaż nie spodziewamy się zmiany ratingu ani jego perspektywy, to potencjalny komentarz agencji będzie w naszej ocenie kreślił pozytywny obraz polskiej gospodarki, zwracając m.in. uwagę na poprawę po stronie fiskalnej i w równowadze zewnętrznej.Fitch najprawdopodobniej utrzyma podczas piątkowej rewizji rating Polski i jego perspektywę bez zmian, jednak podniesienie perspektywy jest dla części ekonomistów realnym scenariuszem - wynika z Konsensusu PAP Biznes. Średnie prawdopodobieństwo podniesienia perspektywy wśród 19 ośrodków analitycznych wynosi 26,4 proc.  Prawdopodobieństwo utrzymania perspektywy stabilnej bez zmian ekonomiści ocenili na średnio 73,3 proc., a szanse na obniżkę oszacowali na 0,4 proc.

Cztery ośrodki analityczne wskazały podwyżkę perspektywy jako najbardziej prawdopodobny scenariusz.

W oparciu o wyniki ankiety mało realne wydaje się podniesienie ratingu Polski przez Fitch - średnio 5,3 proc. Prawdopodobieństwo, że ocena pozostanie na poziomie A- wynosi, zdaniem ekonomistów, 94,5 proc.

Przegląd ratingu Polski przez Fitch zaplanowany jest na piątek, 8 czerwca. W grudniu agencja potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.

Konsensus został przeprowadzony wśród 19 ośrodków analitycznych w dniach 4-6 czerwca.

PAP

Ciekawa może być też ocena agencji co do perspektyw polskiej gospodarki w kontekście trwającej dyskusji nad kształtem i wielkością przyszłego budżetu UE. Dynamika PKB utrzyma się na wysokim poziomie dzięki silnemu ożywieniu inwestycji (w szczególności publicznych) przy umiarkowanym spowolnieniu wzrostu konsumpcji (wzrost inflacji i stopy oszczędzania).Mocny popyt zagraniczny i strukturalna ekspansja eksportu usług zapewnią względnie neutralny wkład eksportu netto do dynamiki PKB, mimo ożywienia importu za sprawą mocnego popytu krajowego.Zespół Analiz Makroekonomicznych DM PKO BP

Zdaniem analityków ING Banku, spodziewamy się utrzymania ratingu A- z perspektywą stabilną (brak zmian wobec ostatniego przeglądu).

Czynnikiem ograniczającym możliwość podniesienia oceny jest wysokie zadłużenie zagraniczne oraz negatywna międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto (w wielkości przekraczającej 60%PKB). Wg konsensusu PAP szansa na podniesienie perspektywy ratingu to ok 25%.Z kolei według analityków z Raiffeisen Polbanku, piątkowa rewizja ratingu Polski przez agencję Fitch raczej nie dostarczy sygnału do spadku EUR/PLN, który będzie konsolidować się w rejonie 4,28.

"Kurs EUR/PLN przejściowo dotarł wczoraj poniżej poziomu 4,26, jednak wieczorem odbił od tego poziomu a sentyment do złotego psuć mogła informacja o tym, że Komisja Europejska postanowiła kontynuować procedurą związaną z artykułem 7., oceniając jako niewystarczające dotychczasowe działania polskiego rządu w kwestii praworządności" - napisali w raporcie.(PAP/INTERIA.PL)

RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »

 


 
 
   wyślij do znajomego « powrót  drukuj  
 


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   26.06.2018 
PBT  - Pierwsze notowanie na rynku NewConnect akcji serii A2, B i C spółki Prime Bit Games S.A. pod nazwą skróconą "PBGAMES" i oznaczeniem "PBT"
   28.06.2018 
VAB  - Pierwsze notowanie na rynku NewConnect akcji serii B-G spółki Vabun S.A. pod nazwą skróconą "VABUN" i oznaczeniem "VAB"
   15.08.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   01.11.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   24.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

  PROGNOZY: inne informacje
• Wpływ polityki banków centralnych na gospodarki państw europejskich?
• Rośnie popularność wypożyczalni aut na minuty
• Kryzys gospodarczy Polsce na razie nie grozi
• W oczekiwaniu na szczyt OPEC
• USA i Chiny zawarły samobójczy pakt? Ofiarą będzie złoty
• Rynek kryptowalut ustawiony?
• Stopy procentowe w Polsce
• Czy na rynku mieszkaniowym mamy cenową bańkę, która pęknie?
• Zemsta nieobecnych
R E K L A M A