#bl
#bl
#bl
» 
#bl

     Ankieta  
 
Czy Polaków stać na zakup dobrego węgla?
 
   I FILAR

I filar
11.01.2003 11:18 (aktualizacja 19.11.2003 14:15)
Podstawą I filaru jest zreformowany ZUS, w którym składki wpływające od pokolenia pracującego będą nadal finansować bieżące wypłaty emerytur. Pozostaną w nim osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku. Dla nich przystąpienie do II filaru jest już bowiem nieopłacalne.

Wysokość składki

W nowym systemie każdy pracujący ma obowiązek odprowadzania 45 proc. swoich dochodów do ZUS. Ustawa rozdzieliła jednak ten obowiązek na pracodawcę i pracownika. W tym celu pensja ostatniego została ubruttowiona, czyli powiększona o 23 proc. Teoretycznie każdy z nich wpłaca swoją część, w praktyce jednak obowiązek ten nadal spoczywa na pracodawcy. Poniżej prezentujemy procentowy podział składki:

Pracodawca:
- fundusz emerytalny - 9,76 proc.,
- fundusz rentowy - 6,5 proc.,
- fundusz wypadkowy - 1,62 proc.

Pracownik:
- fundusz emerytalny - 9,76 proc.,
- fundusz rentowy - 6,5 proc.,
- fundusz chorobowy - 2,45 proc.

Z 36 proc. składki dla osób urodzonych po 1 stycznia 1949 roku będzie finansowana tylko część emerytury, pozostałą otrzymają z pieniędzy inwestowanych przez fundusze emerytalne i, ewentualnie, indywidualnych polis na życie. 50-latkowie, którzy pozostaną w I filarze, przeznaczą na przyszłe świadczenia 45 proc. swoich dochodów. Emerytura z ZUS nie będzie pochodziła z inwestycji. Gromadzone w zakładzie składki będą bowiem jedynie waloryzowane o wskaźnik inflacji. Zabezpieczy to zgromadzone pieniądze przed utratą wartości z biegiem czasu.

Kapitał początkowy MKUE

Od 1 stycznia 1999 ubezpieczonych obowiązuje tzw. Międzypokoleniowy Kapitał Uprawnień Emerytalnych MKUE, realizowany w postaci kapitału początkowego na koncie ubezpieczonego. Będzie on wyliczony z sumy składek odprowadzonych na indywidualne konta w ZUS dla wszystkich, którzy podjęli pracę przed 1 stycznia 1999 roku. Jego wartość wpłynie na wysokość przyszłej emerytury.

Przy ustalaniu wysokości kapitału początkowego ZUS weźmie pod uwagę liczbę przepracowanych lat, wysokość dochodów i lata nieskładkowe, nie zaś ilość odprowadzonych składek. Najpierw Zakład wyliczy tzw. "starą emeryturę", czyli świadczenie, które pobierałby ubezpieczony, gdyby zakończył pracę zarobkową 31 grudnia 1998 roku. Potem jej wysokość zostanie pomnożona przez 12 miesięcy i liczbę oczekiwanych lat życia dla osób w wieku 65 lat. ZUS musi określić wysokość kapitału początkowego do 2003 roku. Będzie on podstawą wyliczenia późniejszej emerytury. Od 1 stycznia 1999 do zapisanej kwoty ZUS dolicza wpływające składki. Całość jest stale urealniana o wskaźnik inflacji. W ten sposób pieniądze nie stracą na wartości w porównaniu ze wzrostem cen.

(INTERIA.PL)

Więcej o: ZUS emerytura filar wysokość składki
 
 
   wyślij do znajomego  drukuj   « powrót RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »
  WYKRESY OFE NA WIG20

Wybierz fundusz
R E K L A M A