Inflacja zmieniła życie Polaków. Oto jej skutki

Rezygnujemy z wyjścia do restauracji, nie kupujemy nowych ubrań, kontrolujemy zużycie wody, prądu i gazu. Inflacja zmieniła życie Polaków.

  • 83 proc. Polaków oszczędza z uwagi na wysoką inflację oraz trudną sytuację gospodarczą
  • 66 proc. respondentów by zaoszczędzić gotuje w domu i ogranicza wyjście do restauracji, 53 proc. kontroluje zużycie wody i prądu
  • 48 proc. decyduje się na zakupy online, ponieważ jest taniej

- 83 proc. Polaków oszczędza z uwagi na wysoką inflację oraz trudną sytuację gospodarczą - wynika z badania Tutore Poland. 53 proc. ankietowanych nie oszczędza na edukacji - zaznaczono.

Inflacja. Ponad 80 proc. Polaków oszczędza!

83 proc. Polaków oszczędza z uwagi na wysoką inflację oraz trudną sytuację gospodarczą - wynika z badania Tutore Poland. Ograniczanie wydatków z tego powodu zadeklarowało 86 proc. kobiet oraz 79 proc. mężczyzn. Najczęściej oszczędzają osoby z wykształceniem wyższym (87 proc. badanych), 81 proc. z wykształceniem średnim i 80 proc. z podstawowym - przekazano.

Reklama

Zgodnie z raportem, Polacy najczęściej oszczędzają na ubraniach (24 proc.) i rozrywce w postaci książek, biletów do kina czy teatru (21 proc.) 18 proc. ogranicza wydatki na podróże, 16 proc. na gadżety i elektronikę, 8 proc. na jedzenie, a 5 proc. na kosmetyki.

Wyjcie do restauracji? Z oszczędności gotujemy w domu

66 proc. respondentów by zaoszczędzić gotuje w domu i ogranicza wyjście do restauracji, 53 proc. kontroluje zużycie wody i prądu, 51 proc. kupuje na wyprzedażach, 48 proc. decyduje się na zakupy online, ponieważ jest taniej, a 43 proc. planuje większe wydatki z wyprzedzeniem - stwierdzono.

Jak wynika z badania, 53 proc. ankietowanych nie oszczędza na edukacji, 25 proc. ogranicza wydatki związane z edukacją, a 22 proc. nie ma zdania. Zaznaczono, że największymi zwolennikami kształcenia są osoby z wyższym wykształceniem - 60 proc. respondentów z tej grupy nie oszczędza na edukacji.

Nie żałujemy pieniędzy na edukację

"Nie żałujemy pieniędzy na edukację, bo wiemy, że kształcenie w dłuższej perspektywie pomoże nam powiększyć kompetencje czy uzyskać zupełnie nowe umiejętności. Te z kolei są niezmiernie ważne w kontekście awansu, przebranżowienia czy zmiany pracy. Z naszych analiz wynika, że co trzeci badany Polak inwestuje w swoją edukację, właśnie po to, by zmienić miejsce zatrudnienia" - przekazał prezes Tutore Poland Marcin Grzelak.

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej grupie Polaków w wieku 20-55 lat metodą DIY na platformie Omnisurv w styczniu 2023 r.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | wzrost cen | oszczędzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »