WZA Groclinu uchwaliło nową emisję walorów

WZA Groclinu uchwaliło wczoraj nową emisję do miliona akcji, która ma zwiększyć płynność i poprawić atrakcyjność walorów emitenta. na podobny krok powinny zdecydować się także inne spółki silne fundamentalnie. O nowej emisji myślą LPP oraz Tras Tychy.

WZA Groclinu uchwaliło wczoraj nową emisję do miliona akcji, która ma zwiększyć płynność i poprawić atrakcyjność walorów emitenta. na podobny krok powinny zdecydować się także inne spółki silne fundamentalnie. O nowej emisji myślą LPP oraz Tras Tychy.

Udziałowcy Groclinu, na czele ze Zbigniewem Drzymałą dysponującym 93 proc. głosów na WZA, opowiedzieli się za nową emisją 0,5 do 1 mln akcji serii E. Znosząc uprzywilejowanie do zakupu akcji dla dotychczasowych akcjonariuszy stworzono możliwość wejścia do spółki nowym grupom inwestorów. To oznacza, że główny udziałowiec będzie chciał podzielić się władzą w spółce.

- Wczorajsza decyzje mają przełomowe znaczenie dla firmy. Nowa inwestycja ma przede wszystkim poprawić płynność walorów i zapewnić środki na dalszy rozwój - podkreśla Zbigniew Drzymała, prezes i główny udziałowiec Inter Groclin.

Reklama

Obecność na walnym przedstawicieli grupy Comercial Union oraz OFE Bankowy może być sygnałem dla innych funduszy do zainwestowania w akcje Grocilnu. Dobrą okazją może być planowane podwyższenie kapitału, którego termin uzależniono od giełdowej koniunktury.

- Jesteśmy pozytywnie nastawieni do nowej emisji Groclinu. Liczę, że zainteresują się nią fundusze emerytalne oraz inwestycyjne. My z racji swoich limitów nie możemy zwiększać swojego zaangażowania w spółce - przyznaje Ewaryst Zagajewski, zarządzający funduszem Bankowy OFE.

Działania spółki dobrze postrzega też rynek. Od początku roku jej walory zdrożały o ponad 175 proc.

Kolej na LPP...

Analitycy zachęcają także inne spółki do przeprowadzania nowych emisji. Jednak z góry zastrzegają, że przy obecnej dekoniunkturze szanse na powodzenie mają tylko emitenci o zdrowych fundamentach, będący w centrum zainteresowań zarówno inwestorów instytucjonalnych, jak też drobnych graczy.

- Na GPW jest kilka spółek średniej wielkości o silnych fundamentach i dobrych perspektywach, które z powodzeniem mogłyby przeprowadzić nowe emisje. Kierując akcje do szerokiego grona inwestorów (funduszy emerytalnych, inwestorów zagranicznych i drobnych graczy) mają szanse zwiększyć płynność akcji, co w efekcie mogłoby podnieść ich atrakcyjność i wartość. Jednym z takich kandydatów jest LPP - mówi Marek Świętoń, analityk ING IM Polska.

Przedstawiciele spółki już na początku roku wskazywali, że dobrym rozwiązaniem na poprawienie płynności jest nowa emisji i split. Podobnie jak w przypadku Groclinu, także o nowe akcje LPP upominają się przede wszystkim fundusze emerytalne.

... i Tras Tychy

Nad przeprowadzeniem podobnej operacji zastanawiają się władze Tras Tychy. Tym bardziej jest to możliwe, że zarząd śląskiej spółki docenia korzyści, jakie może przynieść taka operacja.

- Być może taką emisję przeprowadzimy za rok lub dwa. To poprawi atrakcyjność naszych walorów. Uważam, że spółki, które zdecydują się na podobny manewr, zrobią krok w dobrym kierunku. Na pewno skorzystałaby na tym warszawska giełda na której brakuje dobrych i zarazem płynnych spółek - uważa Tadeusz Marszalik, prezes Tras Tychy.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: atrakcyjność | uchwalono | Tychy | Walor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »