#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Jak oceniasz ze Polska jest w gronie 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata?
 
   Informacje

MRPIPS: Emerytura 500 plus od 2018 r.?
12.10.2017 06:00
/ ©123RF/PICSEL
Szefowa MRPiPS uczestniczyła w inauguracji roku akademickiego Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora (SHUS). Czekamy na to, aż policzymy rzeczywiste skutki przywróconego wieku emerytalnego - zapowiedziała minister Rafalska podczas wcześniejszej konferencji prasowej."To nie jest moment, w którym możemy jednoznacznie powiedzieć, czy będzie lub nie będzie wsparcia w postaci emerytury 500 plus. Czekamy na to, aż policzymy rzeczywiste skutki przywróconego wieku emerytalnego" - zapowiedziała minister Rafalska podczas wcześniejszej konferencji prasowej.

Szefowa resortu poinformowała, że do 29 września br. w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowano 204 tys. wniosków o emeryturę. 1 października weszły w życie przepisy przywracające wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

"W piątek poszły pierwsze wypłaty. ZUS już przygotował część decyzji. Ponad 48 tys. decyzji zostało już wydanych, w tym część decyzji jest już z terminem wypłaty i pierwsze 10 proc. wyszło już w piątek, a w poniedziałek będą szły kolejne wypłaty" - zapowiedziała Rafalska.

"Prawie 44 tys. dotyczy wnioskodawców, którzy nie rozwiązali stosunków pracy, a 75 tys. to osoby, które nie pracowały i nie pobierały żadnych świadczeń. 28 tys. to osoby, które pobierały renty i ponad 29 tys. to osoby pobierające świadczenia przedemerytalne" - poinformowała minister Rafalska.

1 października br. w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad można było składać od 1 września.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska oświadczyła, że nie trwają żadne prace nad obywatelskimi emeryturami.

"W związku z opublikowanym w jednej z gazet artykułem, zawierającym nieprawdziwe informacje o trwających rzekomo pracach nad wprowadzeniem równych dla wszystkich emerytur obywatelskich, chcę podkreślić, że w odpowiedzialnym za kształtowanie szeroko rozumianego systemu emerytalnego resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej nie są prowadzone jakiekolwiek prace zmierzające do wprowadzenia opisywanych w tym artykule emerytur obywatelskich" - napisała minister w zamieszczonym na stronie resortu oświadczeniu.Przypomniała, że jej stanowisko w tej sprawie jest niezmienne. Minister Rafalska dodała, że chciałaby stanowczo podkreślić, iż nie jest również prawdą, iż system emerytalny bankrutuje. W efekcie podejmowanych przez Rząd działań porządkujących rynek pracy sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest najlepsza od wielu lat - dodaje minister.

W zamieszczonym oświadczeniu Elżbieta Rafalska napisała też, iż moment opublikowania opartego na nieprawdziwych informacjach artykułu uważa za nieprzypadkowy. Ukazuje się on w momencie, gdy setki tysięcy ubezpieczonych, którzy od 1 października będą mogli skorzystać z prawa do emerytury w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, podejmują decyzje o zakończeniu aktywności zawodowej. Straszenie przyszłych emerytów niższą, jednakową dla wszystkich kwotą emerytury, może wpływać na podejmowanie przez nich niekorzystnych finansowo indywidualnych decyzji.

IAR(PAP/IAR)

Więcej o: minister Rafalska R. 500 zł na dziecko 500 zł dla emeryta ZUS emerytura 500 plus
 
 
   wyślij do znajomego  drukuj   « powrót RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   Dziś 
ICE  - Pierwsze notowanie na rynku NewConnect akcji serii A- C i E1 spółki Medinice S.A. pod nazwą skróconą "MEDINICE" i oznaczeniem "ICE"
   01.11.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   24.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   25.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   26.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

  MRPIPS: inne informacje
• Rafalska: Podniesienie minimalnej pensji w 2019 r. nie ma wpływu na aktualne świadczenia
• Rafalska: W budżecie na 2019 r. mamy zabezpieczone pieniądze na emerytury matczyne
• 44 tys. rodzin skorzystało z pomocy asystentów rodziny
• Projekt emerytur dla matek z czworgiem dzieci gotowy
• Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie wysokości świadczeń dla rodzin
• Elżbieta Rafalska: Rodzice, którzy chcą nadal otrzymywać świadczenie "500 plus" powinni ponownie złożyć wniosek
• Zatrudnienie w trakcie miesiąca a stała pensja
• Będą wyższe zasiłki z pomocy społecznej
• Rafalska: Dialog społeczny w Polsce ma się nieźle
R E K L A M A