#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Czy Polaków stać na zakup dobrego węgla?
 
   Informacje

WIG20 pobił tegoroczny rekord
11.10.2017 17:34
/ AFP
Przebieg wczorajszej sesji był bardzo korzystny dla byków. Oczywiście dotyczy to segmentu blue chipów, bo szeroki rynek nadal prezentował się słabo. Wykres WIG20 zakończył sesji w wymarzonym miejscu do podjęcia próby ataku na tegoroczne maksima i niezmiernie interesujące było to, czy byki wykorzystają swoją szansę.Zgodnie z przewidywaniami sesja rozpoczęła się od zwyżki, jednak jej skala nie była zbyt imponująca i po raz kolejnym problemem była niska wartość obrotów. Na szczęście podaż była dosyć pasywna i pozwalało to na wzrost wartości indeksu. Powolna aprecjacja WIG20 trwała w kolejnych godzinach handlu, zbliżając się przed godziną 14 na odległość 4 pkt od tegorocznego szczytu. Atak szczytowy powiódł się tuż przed godziną 16 gdy indeks blue chipów pobił tegoroczne maksimum, potwierdzając panowanie byków w segmencie największych spółek.Do końca dnia kupujący panowali na parkiecie i ostatecznie WIG20 zyskał 1.40%, przy dużej wartości obrotów na całym rynku rzędu 1.44 mld zł. Szerokość rynku potwierdziła optymizm, ponieważ przeważały spółki zyskujące na wartości (182/131).

W segmencie blue chipów błyszczała dzisiaj branża energetyczna, odrabiając cześć strat

z wrześniowej korekty. Kurs Energi wzrósł o 7.93%, PGE o 4.21%, a Taurona o 2.53%. Powody do zadowolenia mieli także akcjonariusze Eurocasha (+3.84%), PKO BP (+1.92%), JSW (+3.24%) i PZU (+2.60%). Rozczarowały Alior, CCC, Orange i Asseco Polska, ale skala przeceny była symboliczna. Na szerokim rynku zdarzyło się kilka zwyżek przekraczających 10%, ale były one udziałem spółek o niskiej aktywności transakcyjnej. Kurs Briju wzrósł o 11.54%, a Miraculum o 11.11%.Dzisiejszą sesję należy interpretować bardzo pozytywnie. Przekonujące sforsowanie przez wykres WIG20 poziomu 2510 pkt zapowiadało pobicie tegorocznego szczytu i to się stało. Tym samym została potwierdzona tendencja wzrostowa indeksu blue chipów. W przypadku rynku największych spółek sytuacja wydaje się dosyć klarowna, ale segment tzw. misi nadal bardzo zawodzi inwestorów. Biorąc pod uwagę dobrą kondycję WIG20, słabość średnich, a przede wszystkich małych spółek coraz bardziej zastanawia i skłania do stawiania wielu hipotez na temat jej przyczyn. Zaryzykowałbym twierdzenie, że sektor małych i średnich spółek lepiej odzwierciedla kondycję realnej gospodarki niż kontrolowane w większości przez państwo molochy z WIG-u 20 i wobec entuzjastycznych medialnych doniesień na temat wzrostu gospodarczego, widoczna od tygodni rezerwa inwestorów wobec tego typu spółek zastanawia.Najwyraźniej zarządzający krajowymi funduszami inwestycyjnymi nie podzielają optymizmu mediów. Przyglądając się kondycji GPW za najbardziej istotny problem uznałbym ożywienie szerokiego rynku. Pełzający wzrost WIG20, także zresztą generowany przez wąską grupę spółek, to nie jest coś, co porusza wyobraźnię inwestorów i zachęca do inwestowania, tak więc miejmy nadzieję, że do końca roku sektor tzw. misi jednak się ożywi.

Sławomir Koźlarek

Makler BZ WBK

Polska przewodzi wzrostom w EuropieWyniki azjatyckich indeksów giełdowych były dobrym przedsionkiem do sesji europejskiej, która dzięki doniesieniom z Hiszpanii zapowiadała się całkiem dobrze. Liderem wzrostów podczas nocnego handlu był australijski S&P/ASX200, który zyskał 0,6%. Na plusie zamknęły się także indeksy w Chinach (Shanghai Composite +0,16%) i Japonii (Nikkei225 + 0,3%). Gorzej natomiast wypadł Szanghaj, gdzie Hang Seng stracił prawie 0,4%, jednak indeks znajduje się i tak blisko najwyższych od 10 lat poziomów.

Bardzo dobrze w trakcie sesji europejskiej ponownie radzi sobie hiszpański IBEX, który w ostatnich dniach charakteryzuje się znacznie podwyższoną zmiennością ze względu na spór polityczny wokół Katalonii.

Dzisiaj indeks rośnie ok 1,3%, a stymulantem tego wzrostu jest wczorajsze przemówienie Carlesa Puidgemonta, po którym podpisał wczoraj deklarację niepodległości wzywając do uznania "republiki Katalonii", jednak wcześniej ogłosił on, że skutki tej deklaracji mają zostać odsunięte w czasie o kilka tygodni. Nie wiadomo jeszcze jaką moc prawną ma podpisany przez przedstawiciela Katalonii dokument oraz czy jest to wstrzymanie się z faktycznymi działaniami, czy jedynie próba wyjścia z całego zamieszania z twarzą. Niezależnie od motywacji takiego działania giełdy w Europie mogły odetchnąć, gdyż ryzyko rozprzestrzenienia się tego politycznego konfliktu znacząco zmalało. Niemiecki DAX30 rośnie ok. 0,1%, EuroStoxx50 +0,2%, natomiast włoski FTSE MIB +0,9%.Bez zmian pozostaje giełda w Wielkiej Brytanii, natomiast najgorzej wypada francuski CAC40, który traci 0,2%.

Giełdy w Stanach otwarły się dzisiaj płasko pozostając blisko swoich historycznych szczytów. Na parkiety wkrada się jednak mała doza niepewności, co do tego, czy Donald Trump zdoła przeprowadzić zapowiadaną reformę podatkową, a raczej czy zdoła uzyskać potrzebne poparcie. Z pewnością wizja tej reformy wpłynęła mocno na wyceny amerykańskich spółek, dlatego ewentualne rodzące się wątpliwości mogą być bodźcem do wystąpienia korekty.

Liderem wzrostów w dzisiejszym dniu jest natomiast Warszawa. Tam indeks WIG20 zyskuje już 1,4% zdobywając najwyższe od 2013 roku poziomy. Na GPW królują dzisiaj spółki energetyczne na czele z Energą (+7,2%).

Generalnie powrót wzrostów na polskim parkiecie wspiera notowania spółek z bardziej agresywnych sektorów jakim jest m.in. sektor energetyczny, jednak dzisiejsze rewelacyjne wręcz wyniki są także zasługą słów ministra Krzysztofa Tchórzewskiego. Poinformował on, że Ministerstwo Energii prowadzi rozmowy z Komisją Europejską na temat derogacji i ma nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się uchwalić ustawę o rynku mocy. Hossę wspiera także osłabiający się od czterech dni dolar.

Daniel Schittek

Analityk Rynków Finansowych XTB

daniel.schittek@xtb.pl(DM BZ WBK S.A.)

Więcej o: WIG GPW
 
 
   wyślij do znajomego  drukuj   « powrót RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   25.09.2018 
ICE  - Pierwsze notowanie na rynku NewConnect akcji serii A- C i E1 spółki Medinice S.A. pod nazwą skróconą "MEDINICE" i oznaczeniem "ICE"
   01.11.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   24.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   25.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   26.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

R E K L A M A