#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Czy kupujesz żywność wysoko przetworzoną?
 
   Informacje

To był fatalny tydzień dla byków
23.10.2017 10:15
Wydarzeniem minionego tygodnia (biorąc oczywiście pod uwagę technikę) było trwałe przełamanie tzw. pierwszej zapory popytowej fibo: 2514-2520 pkt. Po zdecydowanie słabszym okresie w wykonaniu byków (głównie w relacji do rynków bazowych), kontrakty dotarły w końcu do wymienionej strefy wsparcia (sesja środowa; udana obrona wsparcia).

Następnego dnia otwarcie wypadło jednak poniżej dolnego ograniczenia węzła i widać było z jak ogromnymi problemami popyt zmagał się jeśli chodzi o inicjowanie jakichkolwiek działań obronnych. Z racji dużego znaczenia węzła (tworzyły go aż cztery zniesienia wewnętrzne: 14.6%, 18.6%, 23.6% i 38.2%) można było w tej sytuacji spodziewać się jeszcze silniejszego uderzenia podaży.

Ostatecznie tak się właśnie stało i w trakcie zdeterminowanej w pełni przez podaż czwartkowej odsłony kontrakty dotarły do następnego zgrupowania zniesień fibo: 2476-2482 pkt. Warto przypomnieć, że siłą napędzającą ten ruch okazały się gorsze wyniki spółki PKN Orlen (relatywnie duża przecena waloru). Co więcej, również spadki w Eurolandzie wpływały fatalnie na słabszy w ostatnim czasie parkiet warszawski (tendencja związana z relatywną słabością zaczęła się zatem coraz bardziej utrwalać).

Przez stosunkowo długi okres czasu (końcówka sesji czwartkowej i prawie cała piątkowa) transakcje były zawierane w rejonie węzła:

2476-2482 pkt. Obóz byków miał jednak wyraźne problemy z przejęciem inicjatywy. Kontrakty konsolidowały się w stosunkowo wąskim przedziale zmienności (sesja piątkowa), ale sytuację bez większych kłopotów udawało się kontrolować niedźwiedziom.

W samej końcówce notowań podaż zaatakowała ponownie, co znalazło odzwierciedlenie w postaci naruszenia respektowanej do tej pory strefy: 2476-2482 pkt (widać to dokładnie na załączonym wykresie). Należy podkreślić, że po raz kolejny atak niedźwiedzi miał niewiele wspólnego z wydarzeniem rozwijającymi się na rynkach bazowych.

W efekcie seria grudniowa przetestowała pułap cenowy 2461 pkt (zniesienie 78.6%; wspominałem o nim w komentarzu wideo).

Co prawda mamy tutaj do czynienia z dość prostą zaporą popytową, ale ostatecznie właśnie w tym rejonie bykom udało się powstrzymać podaż (test wsparcia zbiegł się w czasie z testem dużo wiarygodniejszej zapory popytowej: 2448-2453 pkt na indeksie WIG20).

Podsumowując, w minionym tygodniu pojawiły się przynajmniej dwa negatywne wskazania techniczne, obrazujące sporę siłę i determinację niedźwiedzi (również w odniesieniu do rynków bazowych). W obecnej sytuacji dopiero ruch powrotny ponad zakres: 2476-2482 pkt (jest to teraz najbliższy opór fibo ale nie można wykluczyć realizacji takiego scenariusza) mógłby stać się zalążkiem strategii zakładającej możliwość wykrystalizowania się odreagowania wzrostowego. Wątek dotyczący następnych, intradayowych zapór podażowych rozwinę w swoich opracowaniach online. W pierwszej kolejności warto jednak obserwować wykres właśnie pod kątem węzła: 2476-2482 pkt. Tak jak sugerowałem przed momentem, jego pokonanie (z uwzględnieniem ceny zamknięcia) świadczyłoby o przynajmniej krótkoterminowym wyczerpaniu się potencjału spadkowego rynku.

Paweł Danielewicz

Analityk Techniczny

Makler DM BZ WBK

pawel.danielewicz@bzwbk.pl

(DM BZ WBK S.A.)

 
 
   wyślij do znajomego  drukuj   « powrót RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   19.04.2019 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   22.04.2019 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   01.05.2019 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   03.05.2019 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   20.06.2019 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

R E K L A M A