#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Czy Polaków stać na zakup dobrego węgla?
 
   Informacje

Strefa: 2543-2550 pkt, czyli test ważnego oporu
05.01.2018 09:39
Środowa sesja była z pewnością niezwykle interesującym widowiskiem. Spora zmienność i przede wszystkim dość nieoczekiwane punkty zwrotne świadczyły o wyraźnym wzroście zainteresowania inwestorów aktywnym handlem.

Wczoraj było pod tym względem jeszcze lepiej, choć tym razem dominował jeden kierunek. Wszystko zaczęło się od luki hossy i ponownej konfrontacji w przedziale oporu: 2485-2490 pkt. Jak się okazało poranne naruszenie węzła stało się w końcu czynnikiem inspirującym popyt do wywierania jeszcze większej presji. Weszliśmy w bardzo silną fazę ruchu wzrostowego, czego efektem był test kolejnego klastra cenowego fibo: 2509-2514 pkt.

W komentarzu porannym eksponowałem znaczenie tej strefy, zwracając przede wszystkim uwagę na plasujące się tutaj zniesienia wewnętrzne: 61.8 proc. i 88.6 proc. Jej dodatkowym uwiarygodnieniem była przebiegająca w pobliżu Median Line. Wspominałem, że ewentualne przełamanie oporu należałoby uznać za ważne wydarzenie techniczne, ugruntowujące przewagę byków. Ostatecznie strefa jednie przez kilkadziesiąt minut pełniła rolę lokalnej bariery podażowej. Wybicie ponad jej górne ograniczenie stało się kolejnym impulsem rynkowym, stawiającym podaż w coraz gorszym położeniu. Koniec końców seria marcowa znalazła się w rejonie następnego zgrupowania fibo: 2543-2550 pkt, czyli strefy wytyczonej między innymi na bazie symetrycznego układu XABCD. W jej pobliżu rynek zaczął się konsolidować. Doszło również do niewielkiego wzrostu presji podażowej, choć ta inicjatywa szybko wytraciła swój impet. Tak jak sugerowałem w opracowaniach online, dopiero ruch powrotny poniżej znanego nam już zakresu: 2509-2514 pkt mógłby stać się czynnikiem negatywnie wpływającym na krótkoterminowy układ techniczny wykresu (i tym samym "wspomagającym" stronę podażową). Warto podkreślić, że oprócz "starych" zniesień i projekcji cenowych, obecnie koncentruje się tutaj także zniesienie 23.6% całego impulsu wzrostowego. Z załączonego wykresu wynika, że dodatkowo przecinają się dwie linie ML, co z pewnością podwyższa znaczenie analizowanego przedziału cenowego. Z kolei w przypadku trwałego wybicia się kontraktów ponad obszar: 2543- 2550 pkt (wiązałoby się to z negacją układu XABCD i górnej linii kanału) niejako automatycznie wzrosłoby prawdopodobieństwo kontynuacji ruchu kreowanego przez popyt (bezpośrednim celem stałby się wówczas pułap cenowy 2585 pkt; poprzednie maksimum).Paweł Danielewicz(DM BZ WBK S.A.)

 
 
   wyślij do znajomego  drukuj   « powrót RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   01.11.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   24.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   25.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   26.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   31.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

R E K L A M A