#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Czy jestes za emeryturami dla kobiet które posiadają czworo dzieci?
 
   Informacje

Będziemy szukać metali szlachetnych na dnie Atlantyku
14.02.2018 17:16
Polacy będą szukać metali szlachetnych na dnie Atlantyku
Polacy będą szukać metali szlachetnych na dnie Atlantyku / AFP
Polacy będą szukać między innymi metali szlachetnych na dnie Atlantyku. Umożliwi to umowa z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego podpisaną przez resort środowiska. Jak poinformował wiceminister środowiska Mariusz Jędrysek, kontrakt będzie obowiązywał przez 15 lat i będzie mógł być przedłużany na kolejne pięciolecia.

Umowa zezwala na poszukiwanie siarczków polimetalicznych w środkowej części oceanu.Jak poinformował wiceminister środowiska Mariusz Jędrysek, kontrakt będzie obowiązywał przez 15 lat i będzie mógł być przedłużany na kolejne pięciolecia. "Najpierw będziemy rozpoznawać geologicznie teren usytuowany na południe od Azorów.Spodziewamy się tam znaczących złóż miedzi i srebra. Do tego domieszki ziem rzadkich i metali szlachetnych. To są znacznie bogatsze zasoby, niż te eksploatowane na naszym kontynencie" - mówił wiceminister.

Wiceminister Mariusz Jędrysek podkreślił, że Polska znalazła się w wąskim gronie krajów, które mogą eksplorować zasoby surowców na dnie Atlantyku. "Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego zarządza ponad sześćdziesięcioma procentami powierzchni ziemi w imieniu społeczności międzynarodowej.Kontrakt na poszukiwanie siarczków polimetalicznych w tamtym obszarze podpisało siedem krajów i ta grupa już się znacząco nie poszerzy. Jesteśmy więc w pierwszej lidze kontraktorów" - dodał wiceminister, który jest jednocześnie Głównym Geologiem Kraju i Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa. Obszar, który został objęty kontraktem składa się ze stu kwadratów o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych każdy.Podpisana przez Ministerstwo Środowiska umowa z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego umożliwi Polakom poszukiwanie metali szlachetnych na dnie Atlantyku. Kontrakt ma obowiązywać przez 15 lat, może być przedłużany o kolejne pięć.Jesteśmy więc w pierwszej lidze kontraktorów" - dodał wiceminister, który jest jednocześnie Głównym Geologiem Kraju i Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

(IAR/PAP)

Więcej o: metale ciężkie surowce naturalne srebro miedź
 
 
   wyślij do znajomego  drukuj   « powrót RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   01.11.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   24.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   25.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   26.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   31.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

R E K L A M A