#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Czy Polaków stać na zakup dobrego węgla?
 
   Informacje

Marazm na GPW
16.04.2018 17:58
Weekendowe działania koalicji militarnej przeciwko syryjskiemu reżimowi nie wywołały w poniedziałek rano większych emocji na giełdach. Spokojny początek handlu na czołowych rynkach europejskich przesądził również o braku większej zmienności i ograniczonej aktywności na GPW.

Atmosfera wyczekiwania nie sprzyjała sesyjnej statystyce, która wskazywała rekordowo niskie obroty, które na półmetku sesji przekraczały nieznacznie sto milionów złotych. Druga część notowań to nieco większa zmienność, zwłaszcza po rozpoczęciu handlu za oceanem. Negatywnego impulsu jaki wygenerował wtedy nasz parkiet nie udało się odrobić. W efekcie WIG oraz WIG20 straciły odpowiednio 0,35 i 0,44 procent z obrotem na poziomie 425 milionów złotych.

Wśród blue chipów próżno było szukać zdecydowanych liderów. Wstępne wyniki zaprezentowane prze JSW (0,9%), pozwoliły tej spółce utrzymać skromnych rozmiarów wzrost. Nieznaczną przewagę popytu można było również zauważyć w karnetach PKNOrlen (0,5%), KGHM-u (0,6%), CCC (0,5%) i LPP (0,7%). Z kolei małe rozczarowanie mogli odczuć posiadacze akcji CDProjektu (-2,3%), po doniesieniach o aktualizacjach kolejnej gry, mogących przesunąć datę premiery. Ponadto gorzej od rynku radziły sobie walory Lotosu (-2,7%), Energi (-1,6%), PGE (-2,6%), PKOBP (-1%), Pekao (-0,8%) oraz Tauronu (-0,8%).

Na zapleczu WIG20 pod presją znalazły się walory GetBacka (-17%), po tym jak w mediach pojawiło się dementi ze strony PKOBP i PFR w sprawie toczących się rozmów odnośnie ich planów dofinansowania windykatora. Krótko po rozpoczęciu handlu kurs akcji został zawieszony do końca sesji. Piątkowa prezentacja wstępnych danych finansowych za pierwszy kwartał stała się również pretekstem do wyprzedaży akcji Bogdanki (-7,5%). Ponadto na równi pochyłej znalazły akcje Idea Banku (-4%), Polimeksu (-3%), Kęt (-3,3%), Famuru (-2,9%) oraz Ursusa (-6,5%), który poinformował o spadku sprzedaży ciągników w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Dawno nie widziany na sesji niski poziom obrotów nie daje specjalnych podstaw dla wiarygodnej rynkowej prognozy, potwierdzając raczej ewidentny brak zdecydowania inwestorów w sytuacji niedostatecznych impulsów z zewnątrz. Jako pozytywny można uznać fakt utrzymania przez WIG20 poziomu 2300 punktów, o którego pokonanie barometr toczył wcześniej dłuższą batalię. Mimo, iż deficyt w napływie świeżego kapitału wydaje się nie kończyć, to nie widać również większej chęci do skorygowania ostatniego odbicia naszego parkietu. Okrzepniecie wskaźnika w tym rejonie może dać podstawę do śmielszego spojrzenia na kolejne opory w rejonie 2330 i 2370 punktów.

Paweł Kubiak(DM BZ WBK S.A.)

 
 
   wyślij do znajomego  drukuj   « powrót RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   01.11.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   24.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   25.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   26.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   31.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

R E K L A M A