#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Jak oceniasz ze Polska jest w gronie 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata?
 
   Informacje

ORANGEPL (OPL): Haitong Bank podnosi rekomendację dla Orange Polska
24.05.2018 09:09
Haitong Bank w raporcie z 23 maja podnosi rekomendację dla Orange Polska do KUPUJ (z Neutralnie) oraz cenę docelową akcji do 5,8 PLN (z 5,2 PLN). Wynika to głównie z większej - niż oczekiwano - redukcji kosztów komercyjnych (niższe koszty pozyskania i utrzymania klienta oraz mniejsze nakłady na marketing).

Haitong Bank w raporcie z 23 maja (godz. 8:42) podnosi rekomendację dla Orange Polska do KUPUJ (z Neutralnie) oraz cenę docelową akcji do 5,8 PLN (z 5,2 PLN). Wynika to głównie z większej - niż oczekiwano - redukcji kosztów komercyjnych (niższe koszty pozyskania i utrzymania klienta oraz mniejsze nakłady na marketing). Rozwój infrastruktury światłowodowej (FTTx) oraz sprzedaż do klientów przebiega zgodnie z planem, a nawet nieco szybciej niż oczekiwała sama spółka i analitycy. Mimo to, jego długoterminowy sukces jest wciąż niepewny, głównie za sprawą trwającej (przejęcie Netii przez Cyfrowy Polsat) lub hipotetycznej dalszej konsolidacji rynkowej (T-Mobile + UPC Polska lub Play + UPC). Jednak od drugiego kwartału 2017 r. ok. 80 proc. przyłączeń FTTx brutto pochodzi z zewnątrz, co oznacza, że Orange Polska zaczęło już odbudowywać swój udział w rynku stacjonarnym kosztem innych graczy rynkowych.

Największym atutem spółki wydaje się być pełna konwergencja i połączenie drugiej co do wielkości bazy klientów mobilnych w Polsce z najszerszą infrastrukturą stacjonarnej sieci światłowodowej, której znaczenie zaczynają dostrzegać inni gracze na rynku mobilnym (przejęcie Netii przez Cyfrowy Polsat, negocjacje T-Mobile o hurtowy dostęp do sieci FTTx Orange, przejęcie przez Vodafone aktywów kablowych UPC w Europie). Wśród najsłabszych stron Orange analitycy wciąż wymieniają najmniejszą wydajność wśród wszystkich notowanych na giełdzie polskich telekomów (najniższa marża EBITDA, rentowność FCF lub wydajność pracowników) oraz odziedziczone usługi głosowe w telefonii stacjonarnej (ok. 10 proc. przychodów w 2017 r).

Wolne przepływy pieniężne Orange Polska w 2017 r. wyniosły 111 mln PLN. W tym roku, z uwagi na cykl nakładów kapitałowych na FTTx, powinny się utrzymać na zbliżonym poziomie. Analitycy Haitong Bank dostrzegają jednak trzy czynniki, które mogą poprawić pozycję gotówkową spółki, ale nie uwzględniają ich w swoim modelu i uważają, że nie są one wliczone w cenę akcji przez rynek. Po pierwsze, T-Mobile negocjuje długoterminową umowę z Orange Polska na hurtowy dostęp do jego sieci FTTx. Analitycy oczekują, że płatność T-Mobile zostanie podzielona na dwie części: jednorazową prowizję za dostęp do sieci i hurtową prowizję od podłączonych klientów (podobna do opłat BSA). Ich zdaniem ze względu na rozmiar sieci szerokopasmowej i długoterminowy charakter transakcji, potencjalna jednorazowa kwota wejściowa do zapłaty w 2018 r. może wynieść ponad 100 mln PLN. Po drugie, Orange Polska stale negocjuje z bankami refinansowanie spłat należności handlowych związanych ze sprzedażą ratalna telefonów. Ich wartość bilansowa oscyluje wokół miliarda PLN, co daje pole do uwolnienia kilkuset milionów PLN w gotówce. Po trzecie, analitycy dostrzegają możliwość, że kara nałożona przez Komisję Europejską w wysokości ok. 650 mln PLN zostanie zmniejszona lub opóźniona z uwagi na decyzję Sądu Apelacyjnego o jej ponownym przeanalizowaniu. W swoim modelu analitycy przyjęli ostrożne podejście i założyli, że cała kwota 650 mln PLN będzie musiała zostać zapłacona w tym roku.

Konrad Księżopolski, Szef Działu Analiz, Haitong Bank

(INTERIA.PL)

 
 
   wyślij do znajomego  drukuj   « powrót RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   Dziś 
ICE  - Pierwsze notowanie na rynku NewConnect akcji serii A- C i E1 spółki Medinice S.A. pod nazwą skróconą "MEDINICE" i oznaczeniem "ICE"
   01.11.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   24.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   25.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   26.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

  OPL: inne informacje
• Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił wniosek Orange Polska ws. kary z 2011 roku
•  Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. (raport nr 21/2018)
• Wybrane dane finansowe i operacyjne dotyczące działalności Grupy Kapitałowej Orange Polska za drugi kwartał 2018 roku. (raport nr 20/2018)
• Raport półroczny ORANGE POLSKA SA Skonsolidowany raport półroczny PSr
• Umowa w sprawie dostępu telekomunikacyjnego do sieci światłowodowej Orange Polska dla T-Moblie. (raport nr 19/2018)
• Przedłużenie umowy licencyjnej. (raport nr 18/2018)
• Negocjacje z T-Mobile Polska. (raport nr 17/2018)
• Zmiana terminu przekazania skonsolidowanego raportu półrocznego. (raport nr 16/2018)
• Negocjacje z T-Mobile Polska. (raport nr 15/2018)
R E K L A M A