#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
     Ankieta  
 
Jak oceniasz ze Polska jest w gronie 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata?
 
   Informacje

PROGNOZY: Rząd przyjął wskaźniki makroekonomiczne na 2019 r.
12.06.2018 15:33
W przyszłym roku bez podwyżek w sferze budżetowej
W przyszłym roku bez podwyżek w sferze budżetowej / ©123RF/PICSEL
Rząd przyjął wskaźniki makroekonomiczne, które posłużą do skonstruowania przyszłorocznego budżetu - przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Polska gospodarka ma urosnąć w przyszłym roku o 3,8 procent.Z szacunków resortu finansów wynika również, że ceny wzrosną w 2019 roku o 2,3 procent. Bezrobocie na koniec przyszłego roku ma wynieść 5,6 procent.Przeciętne zatrudnienie w tak zwanej budżetówce ma sięgnąć 559 tysięcy etatów. Płace mają wzrosnąć o 5,6 procent. W sektorze przedsiębiorstw wzrost ma być większy i sięgnąć 6,1 procent.

Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej ma wynieść o 10.709 tys. etatów, a stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec roku 5,6 proc.

Projekt budżetu nie przewiduje waloryzacji jednym wskaźnikiem wynagrodzeń w sferze budżetowej, w której zatrudnienie ma wynieść 559 tys. etatów.Rząd nie ustalił dzisiaj na posiedzeniu jaką wysokość najniższego wynagrodzenia w przyszłym roku zaproponuje partnerom społecznym. Ma na to czas tylko do 15 czerwca. Jak zaznaczyła po posiedzeniu Rady ministrów szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie jeszcze ustalana w trybie obiegowym. Elżbieta Rafalska proponowała, by najniższe wynagrodzenie wzrosło z obecnych 2100 złotych do 2 250 złotych w przyszłym roku.

Jak tłumaczyła na dzisiejszej konferencji prasowej, oczekiwania ministra odpowiedzialnego za politykę społeczną są czasami wyższe niż możliwości budżetowe państwa.Dodała, że wiodącą rolę odgrywa tu jednak minister finansów, która jest odpowiedzialna za całość budżetu państwa.

Przedstawiciele związków zawodowych od dawna postulują podniesienie płacy minimalnej do wysokości 50 procent przeciętnego wynagrodzenia. Pracodawcy chcą natomiast, by płaca minimalna wzrosła nie więcej niż ustawowe minimum czyli 117 złotych.Rząd proponuje, by przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur wyniósł 3,26 procent. Zgodnie z nim najniższa emerytura w 2019 roku wzrosłaby o 33,57 zł, a przeciętna o 73,77 zł.

Przewidywany koszt waloryzacji to 6,86 miliarda złotych. Do tych propozycji odniesie się Rada Dialogu Społecznego.(PAP/IAR)

Więcej o: budżet budżet państwa makroekonomia PKB bezrobocie inflacja
 
 
   wyślij do znajomego  drukuj   « powrót RSS - INTERIA.PL  Co to jest RSS ? »


mWIG40    WIG    NIF
   KALENDARIUM
 
   Dziś 
ICE  - Pierwsze notowanie na rynku NewConnect akcji serii A- C i E1 spółki Medinice S.A. pod nazwą skróconą "MEDINICE" i oznaczeniem "ICE"
   01.11.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   24.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   25.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się
   26.12.2018 
WGPW  - Sesja giełdowa nie odbędzie się

  PROGNOZY: inne informacje
• Podwyżki w sezonie grzewczym coraz bardziej realne. Branża ma mocne uzasadnienie
• Czy Polska spełni warunki premiera do przyjęcia euro?
• Dobre perspektywy dla złotówki na rynkach walutowych
• Prof. Roubini: W 2020 r. może przyjść nowy kryzys finansowy i recesja
•  Po upadku Lehman Brothers. Kolejny kryzys przyjdzie
• Moody's potwierdzi dzisiaj rating Polski i nie zmieni jego perspektywy?
• Złoty i obligacje pod wpływem decyzji EBC
• "GPC": Komisja sejmowa zajmie się rynkiem prasy
• NBP dostrzega zagrożenie dla Polski
R E K L A M A