Pomieszczenie gospodarcze – jak urządzić, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

Masz kawałek wolnej przestrzeni w mieszkaniu i nie masz pomysłu co z nim zrobić? Urządź pomieszczenie gospodarcze! Odpowiednie wykorzystanie takiego zakamarka sprawi, że zyskasz miejsce, w którym będziesz mógł przechowywać np. przedmioty do sprzątania i jednocześnie wszystko będzie stale pod ręką – bez zbędnego zagracania twojego mieszkania.

Pomieszczenie gospodarcze, niezależnie rozmiarów, musi być przede wszystkim użyteczne i funkcjonalne. Przestrzeń powinna być maksymalnie wykorzystana do przechowywania różnych przedmiotów czy urządzeń. Co powinno się znaleźć w takim schowku? Mamy dla was kilka rad, które sprawią, że dodatkowe pomieszczenie pomieści wiele rzeczy.

Jak wygospodarować przestrzeń?

Wbrew pozorom wystarczy niewiele - możesz wygospodarować część półek w szafie lub jeśli posiadasz osobne pomieszczenie niewielkich rozmiarów, to właśnie je przeznaczyć na pomieszczenie gospodarcze. Liczy się przede wszystkim pomysł i kreatywność. Nawet w niewielkim mieszkaniu da się wygospodarować przestrzeń na schowek. Dodatkowo pomieszczenie gospodarcze pozwoli na utrzymanie porządku w mieszkaniu - to właśnie tam będziesz przechowywać przedmioty, które zajmują najwięcej miejsca, a są niezbędne na co dzień - jak odkurzacz czy mop.

Reklama

Pomieszczenie gospodarcze musi być przede wszystkim funkcjonalne. Schowek powinien pomóc ci w odpowiedniej organizacji przestrzeni oraz przedmiotów we wnętrzu.

Postaw na zabudowę

Na początku zainwestuj w wytrzymałe i dobrej jakości półki - najlepiej na wymiar, które ułatwią przechowywanie rzeczy bez zbędnego bałaganu. Dzięki takiej zabudowie łatwiej będzie wygospodarować miejsce na różne przedmioty. Dodatkowo półki są pomocne w utrzymaniu porządku oraz segregacji, w przypadku gdy chcesz, by pomieszczenie gospodarcze było podzielone na strefy. Wygospodaruj także jedną, większą półkę na przedmioty o większych gabarytach np. deska do prasowania czy odkurzacz.

Jeśli pomieszczenie gospodarcze jest na tyle duże, że można w nim umieścić sprzęty domowe, wybierz szynę ścienną. Taka zabudowa pozwala na dowolną konfigurację poprzez dobór odpowiedniej szerokości szyny i co za tym idzie półek. W przypadku umocowania szyn na ścianie, można łatwo wygospodarować miejsce na pralkę oraz suszarkę.

Dbaj o porządek

Schowki mają to do siebie, że często lubimy umieszczać w nich wszystko, co jest w danym momencie zbędne. W rezultacie pomieszczenie gospodarcze staje się przechowalnią różnych rzeczy, o których często zapominamy. By tego uniknąć, warto podzielić przestrzeń na strefy, które znacznie pomogą w znalezieniu i uporządkowaniu wszystkiego, co znajduje się w schowku. Natomiast na zbędne bibeloty przeznacz jedno, najlepiej zamykane pudło. W ten sposób unikniesz chaosu i bałaganu.

Przedmioty grupuj na przykład ze względu na ich zastosowanie - w jednym miejscu trzymaj suszarkę, żelazko i spinacze i wszelkie proszki oraz płyny do prania. To samo ze środkami chemicznymi do sprzątania, trzymaj je w jednym miejscu, będzie ci zdecydowanie łatwiej je posegregować i co za tym idzie, znaleźć.

Niezbędne dodatki

Oprócz półek, warto zaopatrzyć się w dodatkowe pudełka, które będą pomocne w segregowaniu przedmiotów. Warto podpisać pudła, nawet hasłowo, by na przyszłość wiedzieć co się w nich znajduje, szczególnie jeśli będziesz potrzebować czegoś "na już".

W pomieszczeniu gospodarczym, jeśli znajduje się w nim pralka, nie może zabraknąć kosza na brudne pranie oraz dużego koszyka na czyste pranie.

Jeśli planujesz trzymać ubrania w schowku zaopatrz się w pułapki na mole, gdyż te owady bardzo lubią takie miejsca - szczególnie w przypadku garderoby zimowej. Nie zapomnij o wieszakach oraz pokrowcach na ubrania.

Artykuł sponsorowany

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »