Stwórz ogród wertykalny w swoim mieszkaniu!

Marzysz o prywatnej dżungli we własnych czterech ścianach? Zatem ogród wertykalny jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Zobacz, o czym powinieneś wiedzieć, przed zainstalowaniem zielonej ściany w mieszkaniu.

Ogród wertykalny to nic innego jak kompozycja roślin, najlepiej pnących, w odpowiednio umieszczonej instalacji donic na ścianie. Rozwiązanie to zyskało na popularności około dwóch lat temu, podczas pandemii, gdy ludziom bardzo brakowało dostępu do natury i zieleni. Jednak o dziwo nie jest to nowość na rynku. Ogrody wertykalne zostały stworzone w latach 70. ubiegłego wieku przez francuskiego architekta Patrick’a Blanc. To on wprowadził je do przestrzeni publicznej, zdobiąc nimi budynki.

Ogrody wertykalne - pierwsze kroki

Po pierwsze, zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, musisz odpowiednio zabezpieczyć ścianę przed wilgocią. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje niemal stu procentowa pewność, że w mieszkaniu zrobi się grzyb. Izolacja przeciwwilgotna powinna być wykonana z trwałego materiału - najlepiej z tworzywa sztucznego. Jeżeli kupiłeś gotowy system do instalacji ogrodu wertykalnego we wnętrzu, najczęściej producent dołącza w zestawie taką izolację.

Reklama

Po drugie, należy pamiętać, że rośliny wraz z donicami i podłożem mają swój ciężar. Dodatkowym obciążeniem jest woda, którą będą podlewane kwiaty. Dlatego konstrukcja musi być bardzo solidna - najlepiej z metalowych profili zamontowanych na ścianie za pomocą wkrętów. Dobrym pomysłem jest także stworzenie systemu automatycznego nawadniania, którym będziemy sterować w miarę potrzeb.
Gdy stworzysz już odpowiednią konstrukcje, przyszedł czas na sadzenie roślin. Najpopularniejszą techniką jest system modułowy, który pozwala w sposób dowolny rozmieszczenie kwiatów. Moduły można ze sobą łączyć, lub przemieszczać, nawet po zasadzeniu roślin. Ich wadą jest cena, jednak biorąc pod uwagę, że taka konstrukcja ma starczyć na wiele lat i jest trwała, to dobry wybór.

Jeśli twój budżet jest nieco mniejszy, postaw na specjalny filcowy panel z kieszeniami. Filc wykonany jest z przetworzonych plastikowych butelek po wodzie. Taki panel przymocujesz do lekkiej konstrukcji z tworzywa sztucznego.

Możesz także skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się tworzeniem ogrodów wertykalnych we wnętrzach. Jest to zdecydowanie najdroższa opcja.

Wybór roślin do ogrodu wertykalnego

Najlepiej sprawdzą się gatunki pnące i cieniolubne - wszelkiego rodzaju bluszcze, syngonium, epipremnum czy monstery. Dobrym wyborem będą także paprocie, pilea i filodendrony. Puste przestrzenie idealnie zapełnią sukulenty - rozchodniki i rojniki.

Ogród wertykalny sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu. Rośliny oczyszczają powietrze z toksyn i wytwarzają tlen oraz poprawiają samopoczucie. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w mieście, gdzie często w powietrzu jest wysokie stężenie smogu. Rośliny zapewnią także odpowiednia wilgotność w mieszkaniu, co jest szczególnie istotne w sezonie grzewczym.

Ogród wertykalny w kuchni

Ostatnimi czasy modne stało się także tworzenie mini ogrodów z ziołami w kuchni. To doskonały pomysł tych, którzy chcą mieć stały dostęp do świeżej bazylii, mięty czy tymianku. Co więcej, utworzenie tak niewielkiego ogrodu wertykalnego nie jest drogie. Gotowe doniczki na zioła z kilkoma komorami można kupić już od kilkudziesięciu złotych. Należy jednak pamiętać, że świeże rośliny potrzebują częstego podlewania i zraszania.  

Artykuł sponsorowany

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »