Rynki walutowe. Chińskie rynki stabilizują się po krachu

​Po poniedziałkowym historycznym krachu stabilizują się chińskie rynki. Rajd dolara wyhamował, a wygasająca awersja do ryzyka sprawia, że osłabł popyt na franka.


Dolar jeszcze się nie załamał?

Zdaniem analityków, poprzednie próby odreagowania pod pretekstem wiszącego w powietrzu załagodzenia tonu przez władze monetarne USA kończyły się fiaskiem. Na przyszłotygodniowym posiedzeniu FOMC stopy po raz kolejny zostaną po raz kolejny podniesione o 75 punktów bazowych, docelowo mogą dotrzeć w okolice 5 proc. To, że kolejne podwyżki mogą być mniejsze, nie jest żadną nowością. Rynek pracy jest rozgrzany, oczekiwania inflacyjne nie obniżają się, dynamika cen bazowych osiągnęła cykliczny szczyt i jest najwyższa od czterdziestu lat. Nadzieja na zwrot w polityce Rezerwy Federalnej może być zatem ponownie przedwczesna.

Reklama

Zdaniem analityków cinkciarz.pl, do załamania się siły trendu umocnienia dolara wciąż dość daleka droga. By tak się stało, kurs euro w relacji do dolara musiałby wzrosnąć ponad parytet. Czwartkowe posiedzenie EBC niesie przy tym wspólnej walucie więcej zagrożeń niż szans, a od euro odpychać mogą pesymistyczne sygnały z europejskich gospodarek. Uważamy, że trwały powrót EUR/USD ponad parytet w najbliższych tygodniach może okazać się niemożliwy.

EUR/USD

1,0693 -0,0036 -0,34% akt.: 26.04.2024, 22:58
  • Kurs kupna 1,0692
  • Kurs sprzedaży 1,0694
  • Max 1,0752
  • Min 1,0675
  • Kurs średni 1,0693
  • Kurs odniesienia 1,0729
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Juan nadal pod presją

Zdaniem analityków, przetasowania na najwyższym szczeblach Komunistycznej Partii Chin po jej zjeździe można odbierać dwojako. Z jednej strony po bezdyskusyjnej konsolidacji władzy w rękach dotychczasowego przewodniczącego Xi Jinpinga polityki gospodarcze powinny stawać się bardziej spójne. Z drugiej strony roszady interpretowane są jako zapowiedź utrzymywania polityki zerowej tolerancji dla COVID-19, która oznacza, że drakońskie restrykcji nadal mogą paraliżować największe ośrodki przemysłowe i finansowe Państwa Środka. Zdaniem ekspertów z władz usunięto część prorynkowo i reformatorsko nastawionych decydentów. Zagraża to dalszymi próbami narzucania drakońskich regulacji w celu uzyskiwania pełnej kontroli nad życiem gospodarczym i kolizyjny kurs z USA.

Z tego względu na wyższy od prognoz wzrost gospodarczy osiągnięty w trzecim kwartale (PKB odbiło o 3,9 proc. w ujęciu kwartał do kwartału) należy patrzeć przez palce. Odczyt nie zmienia oceny, że koniunktura w Chinach pozostanie słaba. Cel dla dynamiki PKB na poziomie 5,5 proc. w tym roku jest nierealny. W nadchodzącym czasie balastem nieprzerwanie będą koronawirusowe obostrzenia oraz fatalny stan rynku nieruchomości, który nie może już liczyć na dużo większe wsparcie. Panaceum na gospodarcze tarapaty zapewne stanie się dalsze luzowanie fiskalne - sprawdzony środek ekipy Xi Jinpinga.

Położenie chińskich władz jest na tym polu bardzo trudne: jego skala musi być na tyle znaczna, by wesprzeć wzrost (i zbudować wiarygodność władz), ale jednocześnie nie rozdmuchać deficytu budżetowego i pogrzebać wysiłków na rzecz wyrugowania nierównowag w systemie finansowym. Należy spodziewać się także przyzwolenia na dalsze osłabienie juana. USD/CNY kontynuuje zwyżkę, od połowy sierpnia podniósł się ponad 8 proc. i jest najwyżej od ok. 15 lat.

 Jeśli kapitał ma w ich kierunku zacząć płynąć szerszym strumieniem, to prędzej ze względu na perspektywę hamowania inflacji w gospodarkach rozwiniętych i zakończenie cyklu zacieśniania przez Fed na początku 2023 roku. Na razie jednak nie widać końca wyprzedaży obligacji skarbowych, więc także ten czynnik działa na niekorzyść walut i aktywów emerging markets twierdzi analityk Bartosz Sawicki z cinkciarz.pl.





INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: rynek walutowy | Chiny | Fed
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »